Kórós rendőrhiánnyal küzd a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség is már hosszú évek óta és bár az áprilisban szervezett toborzó-akció nyomán valamelyest enyhült az állományhiány, messze elmarad a teljes lefedettségtől. Mint azt Vlad Florentin rendőrparancsnok a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) ülésén kifejtette: ebben az évben 90 rendőr vonul nyugdíjban az egyébként messze nem teljes létszámmal működő állományból.
„Megint ott vagyunk, ahol a part szakad. Igaz ugyan, az áprilisi toborzóakció nyomán pár héten belül 48 új rendőr érkezik a szatmári rendőrség kötelékébe, de 51 még mindig hiányozni fog, főleg a vidéki őrsökről" - mondta, rámutatva arra is: vidéken nem csak a munkaerőhiány terén vannak komoly gondok, de az őrsök épületei is sok helyen kritikán aluli állapotban vannak, főleg a kisebb településeken - nem egy helyen például az épületben nincs sem mosdó, sem illemhely, csak esetleg az udvar végében falusi árnyékszék. És „természetesen" a rendőrfelügyelőségnek pénze sincs rendbe tenni ezeket.
Az ülésen elhangzott az a javaslat is, hogy a vidéki települések közbiztonságának javítása érdekében kötelezővé kellene tenni, hogy minden településen hozzák létre a helyi rendőrséget - ez azonban a helyi önkormányzatok számára jelent anyagi megterhelést.
„Azokon a településeken, ahol eddig nem szervezték meg a helyi rendőrséget, épp az anyagi okok miatt nem hozták azt létre." - mutatott rá Florentin. „Én már annak örülnék, ha legalább a közvilágítás működne egész éjjel minden faluban, mert már az egy visszatartó tényező a rosszakaratú emberek számára" - tette még hozzá.
Viszont a közvilágítás sem olcsó mulatság sajnos, summázta az ördögi kört az ATOP-elnök (és egykori polgármester) Véron András. Mint mondta, Tasnád városának közvilágítása átlagosan havi 25 ezer lejbe kerül, ám nem minden település olyan szerencsés, hogy meg tudja engedni magának a borsos villanyszámlát - sok helyen bizonyos időpont (általában éjfél) után egyszerűen lekapcsolják a közvilágítást, mert nincs miből fizessék.